Wiele globalnych koncernów o miliardowych przychodach zaczynało swoją przygodę z biznesem bez środków i z siedzibą w piwnicy lub garażu. Mimo niezbyt obiecujących początków, odniosły sukces dzięki zaangażowaniu i wytrwałości całego zespołu. Przykłady firm, które zaczynały jako startup, to m.in. Facebook, Uber, AirBnB i Spotify. Czy startupy z Polski mają szansę na globalny sukces? Przedstawiamy cztery przykłady firm z branży motoryzacyjnej, które już funkcjonują na rynku i mają duży potencjał na szybki rozwój.
Wypożyczalnia samochodów BEEP.rent
W przyszłości więcej ludzi będzie korzystało z wynajmowanych aut niż obecnie – z takiego m.in. założenia wychodzą założyciele internetowej wypożyczalni BEEP.rent. Wyróżnia się ona tym, że nie ma własnej floty pojazdów i polega na carsharingu typu peer-to-peer. Na czym to dokładnie polega? Wynajmowane auta należą do innych osób lub firm, które wprowadzają je do sieci wypożyczalni BEEP i tym samym udostępniają innym osobom. Oczywiście, zarabiając przy okazji na wynajmie.
To od właścicieli udostępnianych aut zależy częstotliwość ich wypożyczania oraz minimalna stawka dobowa za wynajem. Tym samym mają spory wpływ na to, ile może wynosić ich miesięczny zarobek z tego tytułu. Osoby wynajmujące natomiast mają dostęp do bardziej różnorodnej oferty pojazdów niż w zwykłej wypożyczalni aut, która kupuje jednolite floty. Dzięki temu istnieje dużo większa szansa na dopasowanie strony podażowej i popytowej.
Taka forma wypożyczalni może przynieść także inne korzyści dla naszego otoczenia. Samochody, które nie są akurat użytkowane, stoją i zajmują miejsca na chodnikach czy parkingach. Jeśli zamiast tego byłyby udostępniane na wynajem innym osobom, to miejsce zwolniłoby się. Docelowo BEEP może mieć wpływ na mniejszą liczbę aut na naszych ulicach, a tym samym na zmniejszenie korków i redukcję czasu marnowanego w samochodach.
Historia serwisowa samochodu, czyli MeldMoto
Bez względu na to, czy w przyszłości będziemy poruszać się własnymi samochodami, czy też wynajmowanymi, ważne będzie ich odpowiednie serwisowanie, które przy późniejszej odsprzedaży może wpłynąć na zwiększenie wartości auta. Pomocna w procesie serwisowania może być aplikacja MeldMoto – zarówno dla klientów warsztatów samochodowych, jak i dla prowadzących taki warsztat.
Właściciel auta za pomocą aplikacji może zarezerwować on-line wizytę nie tylko w serwisie samochodowym, ale również w myjniach czy zakładach wulkanizacyjnych. Jeszcze przed rezerwacją uzyska wstępną wycenę planowanych usług, a po niej pełne podsumowanie zrealizowanych czynności serwisowo-naprawczych. Dzięki temu w jednym miejscu będzie miał całą historię serwisową swojego samochodu, co z całą pewnością doceni w przyszłości potencjalny nabywca takiego samochodu. Aplikacja MeldMoto to także rzetelna baza informacji nt. funkcjonujących serwisów samochodowych w okolicy. Dzięki temu, wybierając konkretny warsztat, będziemy mieć pewność, że zostaniemy właściwie obsłużeni.
Aplikacja MeldMoto może posłużyć także jako narzędzie ułatwiające prowadzenie warsztatu i pozyskanie nowych klientów. Szybka dostępność do danych klienta czy auta oraz możliwość wygenerowania raportu po wykonanym serwisie pozwoli znacząco skrócić czas obsługi klienta. Przy jej pomocy warsztat może także kontaktować się z klientami, a obecność w wyszukiwarkach może pomóc w dotarciu do szerszego grona właścicieli samochodów.
Możliwość sprawdzenia danych i historii pojazdu w carQ
Żeby zminimalizować ryzyko zakupu samochodu „po przejściach” na rynku wtórnym, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest carQ. Pozwala ono uzyskać sporo interesujących informacji dotyczących weryfikowanego auta.
Wystarczy wpisać numer rejestracji auta, VIN i datę jego pierwszej rejestracji. Po chwili otrzymamy zagregowane dane techniczne, historię pojazdu i ostatnio odnotowane przebiegi. W otrzymanym krótkim raporcie znajdziemy także m.in. średnie spalanie danego modelu, rodzaj wykorzystywanego oleju silnikowego, jego podstawowe koszty eksploatacyjne, a nawet rozmiar zalecanych przez producenta opon.
Bardzo istotne są również dane dotyczące poprzednich właścicieli, historii i sytuacji prawnej auta. Z raportu dowiemy się m.in. ilu wcześniej było właścicieli samochodu, czy został on sprowadzony z zagranicy, czy może być kupiony w salonie w Polsce, czy obecnym właścicielem jest osoba fizyczna, czy firma, czy ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie. Równie ważną częścią raportu, z punktu widzenia kupującego, jest także jego historia szkodowości.
Car Scanner – aplikacja do diagnostyki i kontroli samochodu
Rewolucją w różnych obszarach może być Car Scanner, który pozwoli dość dokładnie prześwietlić każde auto. Urządzenie to, zaprojektowane przez startup In-Motion Labs umożliwia w zaledwie 120 sekund przeprowadzenie dokładnej dokumentacji pojazdu dotyczącej jego aktualnego stanu. Potencjalnych zastosowań Car Scannera jest co najmniej kilka.
Ubezpieczyciel przy pomocy tego urządzenia będzie mógł dokonać szybką analizę i wycenę szkód. Dla warsztatów samochodowych będzie to narzędzie, które zabezpieczy je przed ewentualnymi roszczeniami właścicieli o szkody powstałe podczas prac serwisowych. Wypożyczalnie aut będą mogły szybko sprawdzić, czy podczas wynajmu nie doszło do jakiejś szkody, którą podczas odbioru auta można było przeoczyć.
Również zarządzający flotami samochodów mogą śledzić stan pojazdów i reagować, jeśli np. ich wartość rezydualna spadnie poniżej zakładanego poziomu. Z kolei dla komisów i salonów handlujących samochodami użytkowymi może to być świetna pomoc przy publikowaniu oferty pojazdów on-line.