Marlena Guła i Michał Szczygieł z projektem CyberOpiekun triumfują w tegorocznej edycji HackCarpathia. Podczas uroczystej gali w Filharmonii Podkarpackiej ogłoszono zwycięzców wszystkich kategorii tematycznych. Nagroda główna wyniosła 10000 zł, a rozwiązanie zaproponowane przez licealistów z Mielca spotkało się także uznaniem publiczności.
W tegorocznej edycji wydarzenia, zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Podkarpackie Centrum Innowacji, wzięło udział ponad 200 uczestników z całej Europy. Hackathon przyciągnął licealistów, studentów i profesjonalistów, którzy przez 24 godziny mierzyli się z wyzwaniami. Motywem przewodnim był temat rozwiązań skierowanych do osób starszych.
Uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniami w czterech głównych kategoriach:
- gaming,
- sztuczna inteligencja,
- zrównoważony rozwój i ekologia,
- cyberbezpieczeństwo.
HackCarpathia łączy pokolenia – licealiści tworzą dla seniorów
Zwycięski projekt CyberOpiekun to system, którego zadaniem jest analizowanie telefonów dzwoniących spoza książki kontaktów seniora. Ma wyłapywać te rozmowy, które mogą być próbą oszustwa. Jeżeli system wykryje zagrożenie, rozłącza telefon i wysyła powiadomienie do opiekuna, czyli na przykład wnuczka czy wnuczki.
Finaliści każdej kategorii zaprezentowali swoje projekty przed jury i zgromadzoną publicznością gali, wykorzystując pięciominutowe wystąpienia przygotowane podczas wcześniejszych warsztatów. W składzie jury znaleźli się przedstawiciele świata nauki, biznesu i administracji publicznej. Byli to:
- Małgorzata Jarosińska-Jedynak – członek zarządu województwa podkarpackiego,
- Michał Tabisz – prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji,
- Barbara Przywara – prorektor ds. nauczania WSIiZ,
- Krystian Olchowik – Dyrektor GovTech Polska,
- Mariusz Bednarz – Prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego,
- Paweł Zając – Prezes Izby Podkarpackiego Samorządu Gospodarczego,
- Aleksander Waśko – Dyrektor Banku PKO BP – oddział w Rzeszowie.
Przegląd zwycięskich projektów
Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
- DRONE CHALLENGE – Wild Guard, zespół: Skrzaty
- EKOLOGIA – Doświadczony.pl, zespół: Igor Wdowiczak, Michał Skolak, Aleksander Radłowski, Paweł Mroczek
- SZTUCZNA INTELIGENCJA (AI) – Elder App – Empower Your Elderly, zespół: Università Politecnica delle Marche (Włochy)
- CYBERBEZPIECZEŃSTWO – CyberOpiekun, zespół: Michał Szczygieł, Martyna Guła
- GAMING – Elder Calls VR, zespół: Michał Lencznar, Krystian Krawiec
- AI LOT – Optimizing Pre-Flight Communications to Enhanc Customer Experience COMBAYNS 2025, zespół: Mikołaj Rowicki, Igor Rudolf, Michał Pytel, Jakub Półtorak, Maciej Momot, Filip Langiewicz.
Wydarzenie pokazało, że innowacja nie zna wieku, a technologia może służyć realnym potrzebom społecznym. Projekty uczestników udowodniły, że nawet w 24 godziny można stworzyć rozwiązania, które mają potencjał, by zmieniać rzeczywistość.