Techniki dentystyczne stają się coraz bardziej cenionym zawodem w Polsce. Wskazują na to wyliczenia, według których profesją tą zajmuje się w naszym kraju już blisko 10 tysięcy osób. Technicy mają szeroki kontakt z technologiami, za których sprawą pośrednio dbają o klientów. Ich praca dzięki innowacjom w stomatologii stała się prostsza, szybsza, ale i bardziej precyzyjna.
Innowacyjny boom w świecie techniki dentystycznej
Przez ostatnie lata innowacje szturmem wdarły się w świat techniki dentystycznej. Cyfrowe technologie wykorzystywane do tworzenia implantów, koron czy protez jeszcze nie tak dawno widywaliśmy jedynie na filmach. Korzyści płynące z takiego postępu technologicznego odnoszą nie tylko technicy, ale również pacjenci. Innowacje w technikach dentystycznych i stomatologii umożliwiły bowiem maksymalne skrócenie procesu leczenia. To jednak nie wszystko. Dzięki unowocześnionej technologii pacjenci otrzymują niemal idealnie dopasowany uśmiech, zaprojektowany na ekranie komputera. Żadna technologia nie jest jednak w stanie zastąpić pracy ludzkich rąk.
Technik dentystyczny, jako osoba stojąca w cieniu stomatologa, jest rzadko zauważany. Mimo wszystko niezwykle potrzebny z punktu widzenia m.in. właścicieli protez.
“Lekarze mogą wykonywać część drobnych prac, ale całą protetykę, wszystkie prace dotyczące implantologii i estetyki, jak np. licówki i korony, są wytwarzane właśnie rękami technika w pracowni protetycznej.”
–mówi Katarzyna Hendzel-Subotowicz, technik dentystyczny z laboratorium Denta-Port.
Protezy z komputera
Obecnie pracę techników wspierają systemy CAD/CAM. Pozwalają one zaprojektować i wyciąć uzupełnienie protetyczne, np. korony, mosty i protezy zaledwie w kilka godzin. Dzięki ich zastosowaniu technik nie musi korzystać z tradycyjnych metod, które zajmują o wiele więcej czasu. Ponadto zastosowanie tej technologii skraca czas leczenia, znacznie zwiększając precyzję i dokładność dopasowania uzupełnienia protetycznego.
“W pracowni protetycznej używamy dziś m.in. skanerów i drukarek do drukowania modeli w formie 3D z żywic odpowiedniej jakości, przeznaczonych do pracy na wyrobach medycznych. Mamy też frezarki, którymi frezujemy w nowoczesnych materiałach, z których wykonujemy uzupełnienia protetyczne, jak np. tlenek cyrkonu czy dwukrzemian litu. Używamy również laserów do wytwarzania konstrukcji, na które później nakłada się ceramikę. Możemy w bardzo dużym powiększeniu – dzięki pomocy skanera i specjalnych programów do projektowania uzupełnień protetycznych – tę pracę wykonać.”
– wyjaśnia Katarzyna Hendzel-Subotowicz.
Personalizacja w dobie nowych technologii
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, cyfrowej obróbce podlegają również m.in. implanty, które wytwarzane są dla każdego pacjenta indywidualnie. Ich aktywna powierzchnia ma za zadanie pobudzić okalające tkanki kostne do wzrostu i w ten sposób przyspieszać gojenie. To odkrycie, dzięki któremu w zapomnienie odchodzą implanty stosowane w stomatologii jeszcze kilka lat temu.
Technologie związane z implantologią są dziś coraz bardziej dostępne. Z łatwością można je zaadaptować dla każdego pacjenta. Pomimo jednak, że są coraz popularniejsze w pracy techników dentystycznych, to wciąż nie mogą ich zastąpić. Innowacje stomatologiczne nie są w stanie zastąpić wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji niezbędnych, żeby prawidłowo wykonać prace protetyczne.
“Ręka technika dentystycznego – jego oko i wiedza – zawsze będą potrzebne. Technologia cyfrowa to niejedyne narzędzie, my musimy doskonale znać np. budowę, anatomię i morfologię zęba, żeby móc odtworzyć go w świecie cyfrowym. Oczywiście skanowanie komputerowe bardzo pomaga, poprawia precyzję, natomiast ta praca cały czas jest pracą manualną, wytwarzaną ludzkimi rękoma. Technika dentystyczna wspierana przez technologie cyfrowe rozwija się bardzo szybko, jednak cały czas zależy od pracy ludzkich rąk.”
– podkreśla Katarzyna Hendzel-Subotowicz.
Źródło: Agencja informacyjna Newseria