12 startupów otrzymało ponad 11 mln złotych z funduszy europejskich
Dziewiąta runda konkursu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” okazała się wielkim sukcesem dla startupów, które są skoncentrowane na dalszym rozwoju swoich innowacyjnych pomysłów. O dofinansowanie ubiegało się aż 38 młodych firm technologicznych, które złożyły wnioski na ponad 37 milionów złotych. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zweryfikowała wszystkich zainteresowanych. Udało się wybrać 12 startupów, które są gotowe do wprowadzenia swojego produktu na rynek, tym samym otrzymają ponad 11 milionów złotych na rozwój swojego pomysłu.
Czym jest konkurs Rozwój Startupów w Polsce Wschodniej?
Konkurs Rozwój Startupów w Polsce Wschodniej jest stworzony z myślą o startupach, które z powodzeniem zrealizowały swój projekt z Platformach Startowych jak Wschodni Akcelerator Biznesu, Start In Podkarpackie lub Startup Heroes. Celem konkursu jest sfinansowanie działalności biznesowych wybranych startupów, którechcą wprowadzić swój produkt na rynek krajowy lub też zagraniczny.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Otrzymane środki można przeznaczyć na zakup usług doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego, a także na wynagrodzenie pracy personelu projektu i zakup środków trwałych, surowców oraz wartości niematerialnych lub prawnych. Dofinansowanie obejmuje również organizację i przeprowadzenie działań promocyjno informacyjnych, które będą służyć ekspansji rynkowej i międzynarodowej.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Do konkursu mogą przystąpić startupy, które zakończyły program inkubacji w Platformie Startowej. Tym samym osiągnęły zaplanowane „kamienie milowe” oraz otrzymały raport z inkubacji uwzględniający rekomendację dotyczącą stopnia gotowości spółki do podjęcia działalności rynkowej. Kolejnym wymogiem dla zainteresowanych jest realizowanie projektu w co najmniej jednym województwie Polski Wschodniej. To tylko niektóre z wymogów, które należy spełnić, aby przystąpić do konkursu. Szczegółowe informacje są opisane na stronie poniżej: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/rozwoj-start-upow-w-polsce-wschodniej
Dofinansowanie wynosi 1 000 000 złotych!
W dziewiątej rundzie znalazło się wiele projektów z branży IT, materiałoznawstwa oraz ekologii. Z Platformy Startowej Start In Podkarpackie 4 startupy otrzymały rekomendacje.
Pierwszy z nich to Rebelis – startup, który stworzył Elegalo inteligentne narzędzie RODO. Aplikacja chroni użytkowników oraz właścicieli stron internetowych pod kątem prawnym. Wiadomo, że brak zgodności serwisu internetowego z prawem, może powodować kary administracyjne, a także skutkować konsekwencjami wobec klienta, którego prawa mogą zostać naruszone. Narzędzie Elegalo ułatwia stworzenie niezbędnej dokumentacji, a także wdrożenie procedur zapewniających zgodność nie tylko z przepisami RODO, ale również innymi aktami regulującymi działalność w internecie.
Kolejnym startupem jest FRP Technology. Celem projektu jest wprowadzenie w pełni zautomatyzowanej maszyny do produkcji podestów na bazie żywicy. Produkt odpowiada na zapotrzebowanie w budownictwie przemysłowym, przemyśle petrochemicznym, przemyśle farb drukarskich, marynarce, a także wielu innych. Zastosowanie tego typu rozwiązania będzie miało pozytywny wpływ na środowisko.
Trzecim startupem jest DA SEPT, którego rozwiązanie dotyczy opracowania prototypu innowacyjnych powłok antybakteryjnych uzyskanych na wybranych powierzchniach wraz z opracowaniem technologii ich aplikowania. Projekt zakłada zastosowanie unikalnych antybakteryjnych właściwości tlenków metali, które mogą zostać wykorzystane jako alternatywa wobec obecnie stosowanych szkodliwych związków srebra. Pomysł dotyczy pokrywania powłoką antybakteryjną, jako substytut srebra, powierzchni ceramiki użytkowej, sanitarnej. Oprócz tego można ją zastosować na powierzchni blach aluminiowych, chromoniklowych i innych powierzchni, które zgodnie z opracowaną technologią mają być produkowane na skalę przemysłową. Rozwiązuje to szereg problemów, które z powodu braku możliwości lub dużych kosztów aplikacji nie zostały jeszcze wdrożone do produkcji przemysłowej.
Cały konkurs podzielono na 17 rund, ostatnia z nich zakończy się 30.12.2021 r. Na młode innowacyjne firmy, które chcą rozwinąć skrzydła ze wsparciem z programu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” czeka jeszcze ok. 197 mln zł.