NASA Space Apps Challenge 2023 Stalowa Wola to jedno z lokalnych wydarzeń w ramach globalnego hackathonu. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Polsce w hali sportowej MOSiR w Stalowej Woli w dniach 7-8 października.
Czym jest NASA Space Apps Challenge
Hackathon NASA Space Apps Challenge to maraton kreatywności, adresowany do kreatorów, artystów, programistów, naukowców, projektantów, storytellerów, designerów, konstruktorów, technologów, innowatorów. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich otwartych umysłów, które chcą tworzyć i rozwijać swoje projekty.
Tegoroczne wyzwania w ramach projektu obejmują zagadnienia od zmian klimatycznych po eksploracje kosmosu. Zostały one podzielone na 3 poziomy trudności: początkujący, średnio zaawansowany oraz zaawansowany. Zadania przypisane są do 12 różnorodnych tematów: sztuka, astrofizyka, klimat, różnorodność i równość, Ziemia, gry, hardware, otwarta nauka, planety i księżyce, software, eksploracja kosmosu, Słońce. Wszystkich zadań zaproponowanych przez NASA jest 31 – w tym jedno “Create Your Own Challenge”, w którym można przygotować projekt na własny temat. Całą listę wraz z opisami można znaleźć pod linkiem.
Zalety hackathonu
Dzięki udziałowi w hackathonie, uczestnicy mogą rozwinąć swoje pomysły i projekty pod okiem doświadczonych mentorów. NASA Space Apps Challenge to świetna okazja do nawiązania nowych relacji – z innymi uczestnikami, z mentorami, specjalistami z branży. Udział w wydarzeniu pozwala pracować nad wyzwaniami i na danych dostarczonych przez NASA i inne agencje kosmiczne. Pomysły projektowe mogą mieć realny wpływ na rozwój technologii kosmicznych. Co najważniejsze: mogą zyskać zainteresowanie partnerów, zostać wyróżnione przez NASA i stać się międzynarodowym startupem.
Kto może wziąć udział?
Wydarzenie jest skierowane do wszystkich, nie ma ograniczeń wiekowych, co do doświadczenia, kompetencji i umiejętności. Projekty realizowane w ramach NASA Space Apps Challenge dotykają bardzo wielu dziedzin życia. Nie potrzeba nawet umiejętności programowania – zadaniem jest przedstawienie pomysłu czy koncepcji na rozwiązanie postawionych zadań.
Udział w NASA Space Apps Challenge jest darmowy. Wymagana jest rejestracja pod linkiem. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Kryteria wyboru zwycięzcy
Wydarzenie rozpocznie się 7 października, a już 8 października odbędzie się ceremonia wręczenia nagród. Wszystkie projekty będą oceniane przez zespół jurorów. Są to doświadczone osoby w wielu branżach i specjalnościach. Oni będą oceniać je na podstawie kryteriów, które zostały opublikowane przez NASA we wrześniu. Na tej podstawie zostanie przygotowana lista rankingowa. W przypadku wybranych nagród ufundowanych przez partnerów, mogą być ustalone dodatkowe kryteria, które można sprawdzić w regulaminie.
Na uczestników czekają nagrody finansowe, rzeczowe oraz niematerialne – kursy, szkolenia, staże, wizyty studyjne. Pula nagród wynosi już 80000 zł i stale rośnie. Najlepsze zespoły zostaną zgłoszone do oceny globalnej i będą walczyć o wyróżnienie przez NASA.