Nowy startup z Dolnego Śląska rozwija innowacyjną autorską technologię do monitoringu jakości roztworów wodnych w czasie rzeczywistym. Ta technologia to złożony system oparty o zaawansowane metody optyczne – w tym miniaturową spektroskopię Ramana. Startup działa od 2022 roku i ma siedzibę we Wrocławiu, gdzie zatrudnia 10 osób. Spectrally posiada MVP swojego innowacyjnego systemu, który jest gotowy do wdrożenia u pierwszych klientów.
Dlaczego powstało Spectrally?
Ogromnym problemem jest kurczący się zasób wód słodkich, przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na czystą wodę. Przy działaniach przemysłu, takich jak wylewanie ścieków przemysłowych, pojawianie się wycieków czy produkcja emisji atmosferycznych, trzeba skupić się na jej ochronie, jednak nie ma wystarczających metod kontroli jakości. Obecne systemy monitoringu jakości wody opierają się na testach laboratoryjnych i są przede wszystkim czasochłonne (na wyniki trzeba czekać nawet miesiąc), kosztowne i mało opłacalne. Dużym problemem jest także brak odpowiednich narzędzi dla instytucji nadzorujących jakość wody. Sama sytuacja sprzed 2 lat dotycząca zanieczyszczenia Odry dała społeczności mocno do myślenia. Wyłowiono ponad 360 ton śniętych ryb na prawie 500 km odcinku rzeki. To pokazuje jak ważne jest skupienie się na ochronie wód i środowiska.
W ciągu kilku lat każde przedsiębiorstwo przemysłowe będzie musiało monitorować swoje odpady ze względu na Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r.. Wprowadza ona obowiązek należytej staranności w odniesieniu do poszanowania praw człowieka i kwestii środowiskowych dla określonych grup przedsiębiorstw, co oznacza, że przedsiębiorstwa te będę zmuszone wprowadzić monitoring i kontrolę odpadów. Rozwiązanie Spectrally pozwoli na bieżąco kontrolować jakość ścieków wodnych produkowanych przez przedsiębiorstwa.
Cechy rozwiązania Spectrally to:
- pomiar w czasie rzeczywistym, szybki, bez zużywalnych komponentów, nie wymagane przygotowanie próbki, idealne do badania przepływowego;
- wynikiem pomiaru jest widmo spektrofotometryczne substancji zawierające “odciski palców” obecności poszukiwanych substancji i ich stężeń. W ten sposób system automatycznie może ostrzegać o zagrożenia np. skażeniem;
- niski koszt wytworzenia rozwiązania i jego utrzymania;
- gotowa platforma technologiczna, która umożliwia łatwe dostosowanie do unikalnych potrzeb klienta;
- rozwiązanie, które jest zautomatyzowane i nie wymaga specjalistycznej obsługi;
- system jest wysoce dedykowany pod klienta (można przystosować każdy element systemu pod wymagane substancje do badania).
Jak działa urządzenie?
Urządzenie podłącza się bezpośrednio do rury ściekowej. Pod wpływem ciśnienia odprowadza się wodę do części zrobionej ze szkła kwarcowego i prześwietla wiązką światła laserowego spektroskopii Ramana. Parametry odbitych wiązek światła informują o występujących stężeniach związków chemicznych. Dzięki otrzymaniu wyników w czasie rzeczywistym, można podjąć natychmiastowe działania i uniknąć potencjalnych zagrożeń.
Innowacyjna technologia Spectrally została zaprezentowana na trzeciej edycji Programu Grantowego ING Polska 28. czerwca tego roku. Wśród 10 finalistów ten startup miał zaszczyt przedstawić się jako taki, który będzie miał realny wpływ na ochronę środowiska wodnego.
Aktualnie spółka szuka fabryk do pilotaży wdrożeniowych tego innowacyjnego rozwiązania, w celu potwierdzenia product-market-fit i budowania product-market-fit dla przyszłych klientów. Sprzedaż urządzenia planowana jest już na przyszły rok.
Źródło: informacja prasowa.