Ruszyła rekrutacja do Urban Tech Hub – pierwszego w Polsce programu, który umożliwia bezpłatne testowanie rozwiązań technologicznych w środowisku miejskim. Dla innowatorów to szansa na współpracę z samorządem, przestrzeń do testowania i wsparcie merytoryczne w pracy nad rozwiązaniem. Dla miast to okazja do rozwoju innowacyjnych usług oraz przyciągnięcia inwestorów. Zgłoszenia do programu dla innowatorów trwają do 20 listopada.
Dla kogo jest Urban Tech Hub?
Projekt skierowany jest do:
- start-upów;
- przedsiębiorców;
- spółek technologicznych;
- zespołów naukowych.
Aby sprostać aktualnym wyzwaniom związanym np. z transportem, zużyciem energii czy gospodarką odpadami miasta muszą stawiać na innowacyjne rozwiązania. Urban Tech Hub oferuje samorządom możliwość zaangażowania się w proces tworzenia nowoczesnych przestrzeni testowych, które pomogą dopasować nowe technologie do konkretnych potrzeb miast. Program zapewnia także wsparcie w postaci warsztatów, mentoringu oraz dostępu do przestrzeni, gdzie innowacyjne pomysły mogą być dalej rozwijane.
Urban Tech Hub stwarza wyjątkową szansę zarówno dla miast, jak i innowatorów. Miasta stają się laboratorium dla nowych technologii, a organizacje mają możliwość realnego wpływu na przyszłość lokalnych społeczności. Podobne projekty z powodzeniem działają już w Helsinkach czy Tallinie – miastach, które dzięki swojej otwartości na innowacje, przyciągają inwestorów i talenty technologiczne. Teraz tę szansę otwieramy dla polskich miast
– powiedziała Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.
Co zyska organizacja?
W ramach programu, uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje innowacyjne projekty przed przedstawicielami samorządów oraz inwestorami, a także skorzystać z miejskich laboratoriów testowych (testbed), symulujących realne warunki funkcjonowania miast. To unikalna okazja, aby przetestować rozwiązania w rzeczywistym środowisku i dostosować je do potrzeb miast, zanim zostaną one wdrożone na większą skalę. Takie doświadczenie może znacząco zwiększyć szanse powodzenia projektu w przyszłości.
W ramach programu poszukiwane są rozwiązania w obszarach:
1. Odporna infrastruktura: technologie wspierające adaptację miast do zmian klimatycznych i demograficznych.
2. Mobilność miejska: inteligentne rozwiązania dla transportu i logistyki.
3. Ochrona środowiska: innowacje związane z zarządzaniem zasobami i energią.
4. Zdrowie i dobrostan mieszkańców: technologie poprawiające jakość życia w miastach.
Ważnym kryterium, które musi spełnić każdy aplikujący, jest posiadanie działającego prototypu swojego rozwiązania. Zgłoszenia można wysyłać poprzez formularz do 20 listopada. Udział w programie to szansa na rozwój i udoskonalenie swojego rozwiązania.
Partnerami Urban Tech Hub są: Smart Lodz, Startups Powered by Invest in Lodz., Urban Lab Rzeszów, Urban Impact i Warsaw Booster.