Startup Delivery Couple, to firma, która wdraża innowacyjne rozwiązania z zakresu dostaw żywności. Przedsiębiorstwo wspiera dostawy jedzenia na odcinku ostatniej mili z restauracji do klienta docelowego. Firma ogłosiła pozyskanie finansowania w wysokości 1.4mln złotych, dołączając tym samym do grona udziałowców Czysta3.VC oraz Techni Ventures. Celem startupu jest stworzenie zoptymalizowanego, przewidywalnego i efektywnego systemu dostaw jedzenia.
Delivery Couple tworzy robota – dostawce
Firma wspiera i uzupełnia pracę ludzkich kurierów. Delivery Couple tworzy pracownika XXI wieku, obniżając koszty dostaw dla restauracji, aplikacji do zamawiania jedzenia online oraz firm gastronomiczno – kurierskich. Roboty pozwalają na zmniejszenie problemu związanego z operacjami, zarządzaniem, ograniczenie kosztów amortyzacji oraz samej usługi dostawy. Startup podkreśla, że roboty nie mają na celu wyeliminowania pracy ludzkiej, a jej wsparcie na odcinku do 3 kilometrów od restauracji.
Rozwiązanie Delivery Couple jest odpowiedzią na potrzebę rynku. Żeby klient otrzymał swoje jedzenie zamówione online, restauracja musi zapłacić ok. 20 zł netto za dostarczenie go, z koleji 80% klientów nie chce płacić za dostawę. Ukrywanie tego kosztu w posiłku mocno odbija się na atrakcyjności oferty restauracji, stąd cel Delivery Couple, aby zredukować koszt dostawy do 8 zł. Rynek dostarczania żywności ze sklepów spożywczych wykazuje jeszcze większą potrzebę rozwiązania problemu nieopłacalności usługi dostarczania zamówień. Problemem jest ograniczona możliwość rozkładania kosztów w marży produktów, która jest po prostu znacznie niższa.
Dzięki ograniczaniu decyzyjności operatora przy każdym z robotów, firma ma zwiększać opłacalność ich zatrudnienia. Operator będzie mógł nadzorować jednocześnie pracę coraz większej ilości robotów, dzięki czemu koszt pracy będzie rozłożony na coraz większą ilość “dostawców”. Według założycieli światowy projekt wymaga światowego zespołu.
Jak działa startup?
Startup jest zespołem tworzonym przez połączenie kompetencji robotycznych, nagrodzonych na arenie światowej, technologicznych (“25 under 25” przyznane przez Forbes Founderowi Sergiuszowi Lebedynowi w kategorii “nowe technologie”) oraz doświadczenia w branży gastronomicznej. Poprzez tworzenie aplikacji do rezerwacji stolików, oprogramowania dla restauracji, lokalnej aplikacji do zamówień online, własnej firmy kurierskiej dla branży gastronomicznej i menedżerskiej oraz poprzez zarządzanie i organizowanie wydarzeń na skalę międzynarodową chce zmieniać aktualną sytuację przedsiębiorstw.
Firma ma w planach ekspansję zagraniczną jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Dodatkowo zajmuje się procesem legislacyjnym ze wsparciem Centrum Kompetencji Pojazdów Autonomicznych i Połączonych oraz Ministerstwa Infrastruktury w Polsce.
Źródło: Informacja prasowa