Stabilna i przewidywalna pogoda będzie powoli odchodzić w zapomnienie. Coraz częściej mamy do czynienia z gwałtownymi zmianami temperatur, nagle pojawiającym się zachmurzeniem i gęstymi mgłami czy wahającym się ciśnieniem atmosferycznym. Synoptycy potwierdzają, że te zjawiska będą nagminnie spotykane, co może mieć negatywny wpływ na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Polski startup pracuje nad aplikacją, która jako pierwsza będzie przewidywała samopoczucie na podstawie pogody. Program podpowie też, w jaki sposób można uniknąć huśtawki nastroju.
Według badań od 50 do 76 proc. ludzi przyznaje, że zmiany pogodowe wpływają na ich zdrowie. Szczególnie narażeni na ten wpływ są meteopaci, czyli osoby które wykazują nadwrażliwość na zmiany warunków atmosferycznych. Meteopatia nie jest zjawiskiem sklasyfikowanym jako choroba, ale jej objawy mogą być dokuczliwe. Aplikacja WeatherWell korzysta z danych pogodowych i dostarcza użytkownikom porady lekarzy dotyczące tego, jak utrzymać formę i radzić sobie z pogarszającym się w wyniku aury samopoczuciem.
Tworzymy pierwszą aplikację pogodową skupioną na zdrowiu. Nie tylko więc prognozujemy warunki pogodowe, ale staramy się także przewidywać i ograniczać negatywne oddziaływanie pogody na ludzi
– mówi Nikita Abrosimov, dyrektor generalny i współzałożyciel WeatherWell.
Co odróżnia WeatherWell od innych aplikacji tego typu? Pomysłodawcy wskazują, że oprócz części pogodowej, główną oferowaną wartością jest aspekt zdrowotny i prognozy dotyczące samopoczucia. WeatherWell to znajdujący się na wczesnym etapie startup, wspierany przez firmę Palta, jeden z największych ekosystemów mobilnych na świecie. Palta oferuje produkty technologiczne z zakresu zdrowia i dobrego samopoczucia, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Unii Europejskiej, Rosji, Białorusi, Ukrainie. Firma współpracuje z ambitnymi założycielami i talentami, przekształcając pomysły w zmieniające życie aplikacje. WeatherWell to nowy produkt w portfolio Palty.
Aplikacja dostarcza prognozy pogody z każdego miejsca na świecie oraz ich aktualizacje w czasie rzeczywistym dla maksymalnej dokładności. Dane pogodowe są zaawansowane, zawierają np. informacje dotyczące pyłków w powietrzu czy poziomu promieniowania UV. Jeśli chodzi o tematy zdrowotne, są to zalecenia, alerty i naukowo poparte wskazówki dostosowane do pogody. Każde z nich jest oparte na recenzowanych badaniach i nadzorowane przez Radę Medyczną WeatherWell.
Za pomocą WeatherWell można będzie sprawdzić swoją prognozę zdrowotną i zapoznać się z tym, jakie negatywne czynniki pogodowe mogą na nas oddziaływać i w jaki sposób można je ograniczać. Chcemy też przewidywać pozytywne scenariusze i na ich podstawie przekazywać odpowiednie zalecenia, w jaki sposób wykorzystać te pozytywne efekty, by zapewnić sobie dobre samopoczucie
– wyjaśnia dyrektor generalny WeatherWell.
Firma pozyskuje dane, korzystając z różnych źródeł i od płatnych dostawców informacji pogodowych.
Korzystamy też z odnotowywanych przez użytkowników symptomów oraz z własnych rozwiązań analitycznych i algorytmów poddanych ocenie naszego kierownika ds. medycznych i zespołu analityków danych
– informuje Nikita Abrosimov.
O możliwościach aplikacji, ale także o wyzwaniach, jakie stoją przed startupami na wczesnym etapie rozwoju, rozmawiano podczas jednego ze styczniowych Thursday Gathering. To cykliczny event, który stanowi platformę wymiany wiedzy i doświadczeń wśród szerokiej społeczności innowatorów: przedsiębiorców, naukowców, startupowców czy inwestorów. Wydarzenie, którego organizatorem jest Fundacja Venture Café Warsaw, odbywa się w każdy czwartek w warszawskim biurowcu Varso.
Źródło: Agencja informacyjna Newseria