Start-upy z sektora zdrowotnego, MŚP, szpitale i uczelnie w Polsce mogą przyspieszyć wdrażanie innowacji na rynek. Umożliwia im to nowy program SPICE, oferujący wsparcie finansowe do 160 000 euro dla każdego z 10 zespołów. Program wspiera w pokonywaniu wyzwań takich jak regulacje prawne, walidacja kliniczna, rozwój technologii, ochrona danych i komercjalizacja. SPICE dostarcza wiedzy eksperckiej, know-how oraz dostęp do kapitału w sieci EIT Health, największego ekosystemu innowatorów zdrowotnych w Europie.
Program SPICE (ang. Strategic Partnership Initiatives for Competitive Edge) zainicjowany przez EIT Health InnoStars, część Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), organu Unii Europejskiej wspiera szybkie wejście na rynek najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie opieki zdrowotnej. SPICE oferuje do 100 000 euro na rozwój i komercjalizację, dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Dodatkowe 60 000 euro przeznaczone jest na mentoring oraz coaching ekspercki. Program wsparcia obejmuje maksymalnie 10 zespołów.
Dla kogo jest SPICE? wymagania i warunki uczestnictwa
Nabór potrwa do 31 października. EIT Health InnoStars poszukuje start-upów, MŚP i innych instytucji z Polski, a także z 18 krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej objętych Regionalnym Programem Innowacji (Regional Innovation Scheme), gdzie poziom innowacyjności jest bardziej umiarkowany niż w Europie Zachodniej i Północnej.
Wnioskodawcy spełniający kryteria muszą przedstawić innowacyjne rozwiązania w zakresie opieki zdrowotnej, które osiągnęły co najmniej 6. poziom gotowości technologicznej (TRL 6). Oznacza to, że mają już prototyp, który został przetestowany w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Jest to kluczowy etap dla firm chcących przejść poza wczesny rozwój. Pozwala im skierować produkty ku realnym zastosowaniom i komercjalizacji.
Kompleksowe wsparcie w celu przyspieszenia rozwoju
Każdy zespół może otrzymać do 100 000 euro na usługi świadczone przez partnerów wykonawczych SPICE. To czołowi eksperci zdrowotni z Europy należący do EIT Health. Pomogą oni uczestnikom sprostać najpilniejszym wyzwaniom na drodze do rynku. Szczególnie w zakresie wsparcia regulacyjnego, walidacji klinicznej, innowacji technologicznych, ochrony danych i komercjalizacji.
Uczestnicy programu SPICE mogą także skorzystać z mentoringu i coachingu w ramach kwoty 60 000 euro. Celem mentoringu jest wsparcie w pokonywaniu wyzwań związanych ze skalowaniem innowacji w opiece zdrowotnej.
Program SPICE otwiera możliwości przed innowatorami w Polsce na komercjalizację ich rozwiązań. Zapewniając dostęp do usług dostosowanych do indywidualnych potrzeb i mentoringu, SPICE umożliwi twórcom radzenie sobie z wyzwaniami komercjalizacji w branży opieki zdrowotnej i pozwoli im zyskać przewagę konkurencyjną na rynku. Naszym celem jest przekształcenie rozwiązań o wysokim potencjale w odnoszące sukcesy, skalowalne przedsiębiorstwa działające na europejskim rynku opieki zdrowotnej
– podkreśla Alessio Smeraldo, przedstawiciel EIT Health InnoStars i menedżer programu.
Budowanie długotrwałych relacji w elitarnej sieci
Program SPICE daje polskim innowatorom szansę na kontakt z liderami innowacji w zdrowiu w całej Europie. Umożliwia także uzyskanie dostępu do kluczowych zasobów.
Jedną z korzyści SPICE dla uczestników jest dołączenie do grona partnerów EIT Health InnoStars, największej sieci innowacji w obszarze zdrowia. Zapewnia to dostęp do zasobów, możliwości współpracy i nawiązania strategicznych partnerstw, które są niezbędne w rozwoju firmy z branży opieki zdrowotnej. Uczestnicy nie tylko otrzymają natychmiastowe wsparcie, ale również, w dłuższej perspektywie, będą mogli czerpać z nawiązanych relacji i szerokiej gamy możliwości dostępnych dzięki EIT Health InnoStars
– dodaje Alessio Smeraldo.
Jak zgłosić się do programu SPICE
Nabór do programu już trwa i zakończy się 31 października. Program SPICE rozpocznie się pod koniec roku i będzie trwać przez cały rok, oferując ciągłe wsparcie, aby pomóc zespołom doskonalić i skalować innowacje z obszaru opieki zdrowotnej.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie.