Mimo, że pandemia już za nami, to wyzwania z obszaru opieki medycznej nie zniknęły. Wciąż mierzymy się z problemem starzeniem się społeczeństwa, z chorobami cywilizacyjnymi i brakiem lekarzy. Rozwiązaniem tych problemów mogą być medyczne innowacje.
Z raportu „Top Disruptors in Healthcare 2021” wynika, że nad innowacjami dla medycyny pracuje blisko 100 polskich startupów. Ich rozwój jest możliwy dzięki środkom Programu Inteligentny Rozwój (POIR), zarządzanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach działania Programy Akceleracyjne.
Pacjenci wybierają telewizyty i teleporady
Jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia byłoby przeprowadzanie wizyt lekarskich przez telefon lub wideo rozmowę, a dziś jest to codziennością. Z badań, jakie przeprowadziło Ministerstwo Zdrowia i NFZ w okresie lipiec–sierpień 2021 r. wynika, że podczas czterech miesięcy poprzedzających badanie, 80% z ponad 15 tys. ankietowanych skorzystało z teleporady. Aż 92% z nich stwierdziło, że taki rodzaj wizyty rozwiązał ich problem. 16% pacjentów uznało nawet teleporady za lepsze, niż te w gabinetach.
Natomiast z badania Biostatu z 2021 r. wynikło, że już trzy czwarte z nas woli przedłużać recepty podczas e-wizyty. Co ciekawe, ponad połowa ankietowanych chce telefonicznie zgłaszać się po skierowania do specjalisty, na badania czy rehabilitację. Mimo, że wzrost rynku telemedycyny prognozowano od dawna, to dopiero rozwój pandemii usprawnił ten proces. Na rynku zaczęły się już pojawiać innowacje w technikach dentystycznych i stomatologii, a więc czas na medycynę!
Rehabilitanta zastąpi specjalistyczne oprogramowanie
Titanis to firma, która opracowała rozwiązanie dla pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi i wymagającymi stałej rehabilitacji. Wszystko to za sprawą środków z Funduszy Europejskich. Dzięki wsparciu finansowemu możliwe było stworzenie specjalistycznego oprogramowania Neuroforma i TeleNeuroforma. Te cyfrowe narzędzie pozwala na rehabilitację neurologiczną zarówno w placówce medycznej, jak i w domu. Będzie o rozwiązanie skierowane do osób po udarze, z chorobą Parkinsona, Alzheimera czy ze stwardnieniem rozsianym.
Przygotowany przez firmę system to profesjonalne stanowiska do rehabilitacji w placówce medycznej. Jednak pacjent ćwiczenia może kontynuować w domu, pozostając pod zdalną opieką fizjoterapeuty. Wystarczy, że ma dostęp do komputera i kamerki internetowej.
Nasze oprogramowanie to interaktywne ćwiczenia w formie gier z wykorzystaniem kamery internetowej albo kamery Kinect. Daje ono rehabilitantowi możliwość sprawdzenia, czy pacjent systematycznie ćwiczy w domu. Może obserwować jego postępy, oglądać krótkie filmiki podsumowujące jego pracę – dostaje nagrania z urywkami jego ćwiczeń. Wybierając ćwiczenia, które mamy w naszej bazie, ma również możliwość układania sesji ćwiczeniowych dopasowanych do konkretnego schorzenia. Może też przygotować własne ćwiczenia w formie filmu, który wyświetli się pacjentowi jako instruktaż do samodzielnego ich wykonywania.
– opowiada Prezes firmy Maciej Pawlisz.
Śmiało można więc twierdzić, że medyczne innowacje są bez wątpienia dziedziną przyszłości. Starzejące się społeczeństwo wymaga opieki, której nie może w pełni zaoferować personel medyczny, którego wciąż brakuje. TeleNeuroforma to zatem sposób na optymalizację w dostępie do rehabilitacji, bo pacjent ma zarówno możliwość samodzielnego ćwiczenia, jak i jest pod opieką swojego fizjoterapeuty.
Korzystanie z TeleNeuroformy wymaga jedynie umiejętności kliknięcia w link, do uruchomienia programu w przeglądarce.
Pomimo, że dziś szpitale są zainteresowane wykorzystaniem tego typu innowacyjnej technologii, to jeszcze kilka lat temu nie było łatwe przekonanie ich do tego pomysłu. Wszystko przez żmudny proces biurokratyczny, który szpital musi przejść, aby skorzystać z tego typu nowego rozwiązania.
TeleNeuroformą bardziej zainteresowane są prywatne gabinety fizjoterapeutów. Publiczna służba zdrowia działa według utartych schematów, nastawiona jest na stacjonarne rehabilitowanie pacjenta, np. podczas pobytu w szpitalu. Opieka zdalna rodzi pytania o to, kto miałby ją prowadzić, kiedy i kto za nią zapłaci. Model zdalnej opieki z powodzeniem działa np. w Danii i jest efektywny. TeleNeuroforma jest po pilotażach. W swoich domach rozwiązanie to wypróbowały tysiące pacjentów. Narzędzie jest już dostępne, ale jeszcze nie upowszechnialiśmy go szeroko. Firma czeka na kolejną transzę środków, która pozwoli jej rozszerzyć działania.
– mówi Maciej Pawlisz.
Innowacyjne technologie wspierają cukrzyków
Z raportu „State of Health in the EU. Polska. Profil systemu ochrony zdrowia 2021” wynika, że blisko połowa wszystkich zgonów w Polsce jest spowodowana paleniem tytoniu, epizodycznym, nadmiernym piciem alkoholu oraz brakiem aktywności fizycznej i złą dietą. Ponadto obserwowanym zjawiskiem jest tycie społeczeństwa. Raport wskazuje również na to, że umieralność z przyczyn możliwych do uniknięcia, jest w Polsce wyższa, niż średnia unijna.
Według badań z 2020 r. głównymi przyczynami zgonów Polaków były: choroba niedokrwienna serca (11%), udar (7%), rak płuc (5,6%). W czołówce chorób, które są przyczynami zgonów, jest także cukrzyca (2,3%).
Widoczne jest zatem jak ważna jest profilaktyka, którą mogą wspomóc medyczne innowacje. Cyfrowe rozwiązanie, które pomoże diabetykom w utrzymaniu odpowiedniej diety, przygotował kolejny beneficjent Programu Inteligentny Rozwój – firma ate.today. Wystarczy połączenie aplikacji mobilnej z wagą kuchenną, by otrzymywać informacje na temat wymienników węglowodanowych, białkowo-tłuszczowych i kalorii w przygotowanym przez cukrzyka posiłku.
Sztuczna inteligencja wykryje zmiany na tomografie, a robot zastąpi lekarza w obchodzie
Polskie innowacje celowały w odciążenie personelu medycznego nie bez powodu. Według danych Eurostatu Polska ma najniższą w Unii Europejskiej liczbę praktykujących lekarzy na 1 tys. mieszkańców (2,4). To samo tyczy się liczby pielęgniarek, których mamy zaledwie 5,1 na 1 tys. mieszkańców.
PARP zdecydowała się zatem wesprzeć spółkę Inmotion Labs, rozwijającą projekt MediBot. Robot ten mógłby sprawdzić się w szczególności na oddziałach covidowych lub zakaźnych. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusów i patogenów. Wiąże się to również z ograniczeniem interakcji między lekarzem a pacjentem. MediBot może wykonać obchód lekarski, przeprowadzić wywiad, dostarczyć pacjentowi lekarstwa lub posiłek. Sprawdzi się on również tam, gdzie chorzy pacjenci są w relatywnie dobrym stanie i nie wymagają stałego nadzoru lekarskiego.
Kolejny pomysł to BrainScan. Jest to beneficjent Branżowego Programu Promocji dla sektora sprzętu medycznego, finansowanego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Rozwiązanie BrainScan ma możliwość wsparcia ciągle brakujących radiologów w placówkach medycznych na całym świecie. BrainScan ma wspomóc specjalistów w wykrywaniu zmian patologicznych w obrazie tomografii komputerowej. Narzędzie dokonuje wstępnego rozpoznania. BrainScan, jak dotąd potrafi rozpoznać sześć podstawowych typów schorzeń. Testy pokazały, że stawia prawidłową diagnozę w 90 proc przypadków.
Innowacyjna platforma zaplanuje wyjazd do zagranicznej kliniki
ClinicHunter to kolejne innowacyjne rozwiązanie w medycynie. Platforma ta łączy pacjentów z zagranicy z klinikami z Europy Środkowej i Wschodniej oraz Turcji, oferującymi usługi medyczne. Pacjenci mogą wybrać najlepszą dla siebie placówkę, która wykona np. zabieg okulistyczny, ortopedyczny, z zakresu chirurgii plastycznej czy leczenie stomatologiczne. Organizacja podróży leży natomiast po stronie zespołu ClinicHunter, który oferuje propozycje ponad 100 klinik, z którymi współpracuje. Kontaktem zajmuje się zespół firmy w Lublinie.
Pomagamy pacjentowi nie tylko wybrać odpowiednią do jego potrzeb i możliwości finansowych klinikę, ale ustalamy z nią wszystkie szczegóły leczenia, organizujemy podróż i cały pobyt w danym kraju. Gdyby nie to, pewnie nikt nie zdecydowałby się na taką podróż medyczną. Pacjent powierza nam swoje zdrowie, a nawet i życie, bo wiele zabiegów jest wykonywanych pod pełną narkozą. Dzisiaj nasza platforma jest w pełni funkcjonalna i przynosi zyski. Zainteresowanie turystyką medyczną to nie jest kwestia przyszłości. Ona już teraz jest popularna i ten rynek będzie rósł. Sądzę, że teraz, kiedy Europa zmaga się z inflacją, pacjenci tym bardziej będą chcieli zaoszczędzić na kosztach zabiegów medycznych.
– mówi Marek Hołówko, prezes ClinicHunter
ClinicHunter to startup, który skorzystał z jednego z programów akceleracji oferowanych przez PARP. Dzięki akceleracji startup otrzymał wsparcie eksperckie i finansowe oraz nawiązał kontakt z dużymi przedsiębiorstwami, m.in. globalną firmą ubezpieczeniową AXA Partners. Wspólnie przygotowany produkt ubezpieczeniowy dla rynku turystyki medycznej sprawił, że pacjent może wykupić polisę na czas swojego leczenia. Chroni go ona przed ryzykiem związanym ze zgubionym bagażem, opóźnieniem w locie, ale także tym towarzyszącym zabiegowi medycznemu, jak na przykład komplikacje, które wydłużą pobyt za granicą i przyczynią się do powstania dodatkowych kosztów.
COVID wspomógł branżę MedTech
Pandemia koronawirusa okazała się motorem dla branży medtech. Zdaniem Dariusza Budrowskiego, Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, dane Fortune Business Insights pokazują, że ten rynek wart w 2018 r. 425 mld dol. do 2025 r. może osiągnąć 612 mld dol. Zauważalna jest ogromna potrzeba cyfryzacji, modernizacji placówek oraz wprowadzania do nich nowoczesnych technologii. Polskie startupy stoją na czele innowacji medycznych i odgrywają w tej branży znaczącą rolę. Mają one również szansę na komercjalizację swoich innowacji nie tylko w Polsce, ale i na globalnym rynku.
Źródło: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości